يكشنبه 27 آبان 1397   20:12:41
.
پاسخ به سوالات حقوقی
روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در راستای تکريم هرچه بيشتر جامعه گرانقدر مهندسی، بخش اختصاصی پاسخ به سوالات حقوقی را در سایت سازمان راه اندازی نموده است. اعضای محترم سازمان می‌توانند سوالات، شبهات و مشکلات حقوقی مرتبط با حرفه مهندسی خود را از طریق ایمیل PR@Tceo.ir ارسال و پاسخ حقوقی سوالات خود را در سایت مطالعه نمایند.


 
سوال: با سلام.در صورتی که بنده به عنوان مجری ساختمان معرفی شده باشم و کارگاه تعطیل شده باشد و مالک هم به هیچ وجه در دست نباشد و بنده قصد اقاله قرارداد مجری را داشته باشم و آدرس نیز در قرارداد همان آدرس ملک ذکر شده باشد چه باید بکنم، ضمن اینکه اظهار نامه نیز تنظیم و به تنها ادرس مالک که همان ملک درحال ساخت است ارسال شده اما به علت عدم حضور نامبرده در کارگاه، نامه درخواست اقاله قرارداد اینجانب به ایشان ابلاغ نشده است .
 
پاسخ: در خصوص سوال قرارداد مجری و فسخ آن مستلزم ارائه و بررسی قرارداد مجری در این واحد می باشد.


سوال:ضمن عرض سلام و خسته نباشید. سوال اینجانب در رابطه با خروج پروانه ازحالت حقوقی به حقیقی است در صورتی که شرکت مورد قرارداد همکاری نکند و قصد سوءاستفاده از پروانه را داشته باشد آیا صاحب پروانه می تواند درخواست خروج پروانه اش از آن شرکت داشته باشد؟ آیا سازمان مهندسی تمهیداتی برای این نوع تخلفات شرکت ها دارد؟
 
پاسخ: در خصوص آزاد سازی پروانه اشتغال و خروج از شرکت توجه شما را به بند 15-4-1 و 15-4-2 از ماده 15 قرارداد مبحث دوم (نظامات اداری) معطوف می دارد.


سوال: با سلام. در خصوص حقوقی کردن پروانه بصورت صوری و عضو هیئت مدیره بودن در شرکت های مشاور آیا بار مسئولیتی متوجه ما خواهد بود؟در این صورت چه نکاتی در قرارداد باید ذکر شود تا تبعات ناشی از آن کمتر شود؟
پاسخ: در خصوص سوال عضویت صوری در شرکتهای حقوقی، مشمول بخشنامه معاونت محترم وزیر راه و شهرسازی می گردد و تخلف محسوب می شود


سوال: ضمن عض سلام و تشکر.آیا تمامي مهندسان عضو سازمان نظام مهندسي با هر پايه و هر درآمدي مشمول بخشنامه "موارد عدم شمول دستورالعمل اجرائي ماده 169 مكرر قانون ماليات هاي مستقيم" مي شوند؟
- آيا در خصوص مهندس داراي پروانه كه به صورت حقيقي فعاليت مي كند ، لازم است فهرست معاملات فصل بهار سال 1396 (ماده 169 قانون مالیات های مستقیم) ارسال شود؟
- اگر فرد بصورت حقوقي فعاليت نمايد و معاملات فصلي از طريق شركت مذكور به اداره ماليات شود آيا باز هم نياز است كه خود فرد هم نسبت به ثبت فهرست معاملات فصل بهار سال 1396  اقدام نمايد؟

پاسخ: باستناد بند ب ماده 9 آیین نامه اجرایی (موضوع تبصره 3 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم ، اصلاحی مصوب 94/04/31)، مهندسانی که به لحاظ حجم فعالیت جزو گروه اول موضوع ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 95 قرار می گیرند مکلف به ارسال معاملات فصلی هستند. توضیح اینکه مشاغل گروه اول ،مشاغلی است که با عنایت به تبصره یک آیین نامه مذکور مجموع مبلغ فروش کالا یا خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده(قبل از کسر معافیت) از 1،500،000،000 ریال و بیشتر باشد. درآمد پایین تر از 1،500،000،000 ریال در سال 95 برای مهندسان افراد حقیقی که فعالیت آنها صرفا خدماتی است مشمول ارسال صورت معاملات فصلی (درحال حاضر ) نمی باشد.
پاسخ سوال 2) مهندسان اشخاص حقیقی فقط با توجه به پاسخ سوال اول مکلف به ارسال صورت معاملات فصلی می باشند. اگر مهندسان اقدام به واگذاری امتیاز جواز یا پروانه خود به شخص حقوقی کرده و مبلغی از این بابت دریافت کنند چنانچه مبلغ دریافتی به حد نصاب اشاره شده در پاسخ اول نرسیده باشد تکلیفی به ارسال صورت معاملات فصلی ندارد در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانند به واحد مشاوره مالیاتی سازمان مراجعه نمایند.


سوال: به استحضار می رساند شرکت های حقوقی به دو طریق از مهندسین دعوت به همکاری می نمایند : عضو هیئت مدیره و عضو شاغل
لطفا در خصوص وظایف و مسئولیت های قانونی مربوط به موارد فوق توضیح بفرمایید .

پاسخ: توجه شما را به بند 15-4-1 و 15-4-2 مقررات ملی ساختمان و ماده16 آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان معطوف می دارد.


  سوال: از سال 1391 در شرکت بلند مرتبه پیمان از شرکت های پایه یک حقوقی بعنوان سرناظر استخدام شدم در سال 1393 با پیشنهاد مدیریت شرکت آقای حسین رستگار نژاد بعنوان مدیرعامل شرکت ایده گستران بلندمرتبه ساز که از زیر مجموعه های شرکت بلند مرتبه پیمان می باشد و آقای حسین رستگار نژاد و کامران رحیمی سهامداران آن می باشند، پروانه ام در اختیار شرکت قرار گرفت. با توجه به اختلافات بوجود آمده بنده از هشتم آبانماه سال 1395 از مجموعه مذکور خارج شدم. لیکن تاکنون آقایان از خروج نام بنده استنکاف نموده و مراجعه به شورای حل اختلاف خیابان بهار شیراز هم نتیجه ای جز جلسه صلح و سازش نداشت. لطفاّ راهنمایی بفرمایید چگونه می توان جهت خروج اقدام نمود.

پاسخ: با توجه به اینکه شما در اجرای بند 15-4-1 مقررات ملی ساختمان، پروانه اشتغال خود را در اختیار شرکت قرار داده اید لذا چنانچه قراردادی فیمابین شما و آن شرکت تنظیم شده باشد لازم است با ملحوظ قرار دادن بند مرقوم و قرارداد مورد اشاره اقدامی از سوی این سازمان متصور نمی باشد.


سوال: سروران گرانقدر بخش حقوقی سلام ؛ بنده درسال 94 پروانه اشتغال خود را دریک شرکت خصوصی و بمدت یکسال و طی یک قرارداد یکساله(از شهریورماه 94 بمدت یکسال- وسهمیه  94-عضو هیئت مدیره) حقوقی کردم.پس ازاتمام ،آن شرکت خروج بنده از آن شرکت را منوط به صرف زمان طولانی و بروکراسی اداری کرد و عملا تا آخر سال 95 این عمل اتفاق نیفتاد. پس از آن متوجه شدم که آن شرکت بدون اینکه قراردادی با بنده داشته باشد و یا اینکه مبلغی به من پرداخت کند سال 95 نیز بنده را برای سال دوم در سال دوم عضو هیئت مدیره اعلام کرده (روزنامه رسمی موجود است) و پس از عنوان کردن این موضوع و اعتراض بنده اعلام نمود که ما طبق همان قراردادی که با شما داشتیم با شما رفتار می کنیم و همان مبلغی که در قرارداد سال 94 باهم داشته ایم را تا آخر سال 96 با شما تسویه حساب می کنیم. حال سوالم این است که بنده حقوقم را چطور می توانم احیا کنم؟  آیا آن شرکت می تواند بدون وجود قرارداد فی مابین ،هرمبلغی خواست به من پرداخت کند ؟نظام مهندسی چطور بدون رضایت بنده،حقوقی شدن مرا در آن شرکت برای سال دوم پذیرفته است؟

پاسخ: در خصوص حقوق معوقه از طریق مراجع ذیصلاح قضایی اقدام نمایید.پس از اتمام مدت قرارداد به شما اجرت المثل ایام عدم آزادسازی پروانه تعلق می گیرد.


 
سوال:  آیا در صورتی که پروانه را به شرکتی که صرفاً برای افزایش ظرفیت نیاز دارد جهت حقوقی شدن ارائه دهیم، مسئولیتی متوجه ما می باشد؟خواهشمند است در خصوص پروانه حقوقی به صورت عضو شاغل، نکاتی که ملزم به رعایت هستیم را رهنمود فرمایید.

پاسخ: نظر شما را به ماده 16 آئین نامه اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان معطوف می دارد.


سوال: در خصوص حقوقی کردن پروانه بصورت صوری و عضو هیئت مدیره بودن در شرکت های مشاور آیا بار مسئولیتی متوجه ما خواهد بود؟ در صورت این کار چه نکاتی را در قرارداد ذکر کنیم تا تبعات ناشی از آن کمتر گردد؟

پاسخ: نظر شما را به ماده 16 آئین نامه اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان معطوف می دارد.


سوال: با سلام و احترام، بدینوسیله ضمن قدردانی و عرض تشکر بدلیل گام ارزشمند و گرانقدر اخیر دایره محترم حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران که در راستای استیفای حقوق اعضا برداشته شده است، به استحضار می رساند اینجانب عضو یک شرکت حقوقی بوده و تاریخ اتمام قرارداد مربوطه یک ماه دیگر می باشد. وزارت راه و شهرسازی پیرو بخشنامه ای صریح، با ابلاغ از طریق  سازمان نظام مهندسی به اعضا، ایشان را از حضور صوری در شرکت ها منع نموده است. از این رو بنده طی مکاتبه ای با اشاره به بخشنامه مذکور و دقیقا وفق مفاد قرارداد منعقده با آن شرکت (ماده تشریح  نحوه خروج مهندس از شرکت)، 3 ماه پیش از تاریخ خاتمه قرارداد، اعلام عدم  تمدید قرارداد را بصورت مکتوب و با دریافت رسید به طرف مقابل داشته ام ولی ایشان نظر به خروج بنده از شرکت را ندارند. لذا با توجه به صراحت بخشنامه فوق الذکر، بمنظور اجتناب از ارتکاب سهوی اینجانب به تخلف، مستدعی است که در این خصوص ارائه طریق و راهنمایی لازم را بفرمایید.

پاسخ: با توجه به اینکه شما در اجرای بند 15-4-1 مقررات ملی ساختمان مبحث دوم پروانه اشتغال خود را در اختیار شرکت قرارداده اید چنانچه قراردادی فی مابین شما و شرکت منعقد گردیده است لازم است با ملحوظ نظر قرار دادن قرارداد اقدام نمایید.


 
سوال: با سلام، در مورد کار نظارت که بیش از 5  سال از تاریخ اخذ پروانه گذشته  با وجود ارائه گزارشهای مکرر خلاف ،سازنده اقدامی در جهت رفع خلاف نمی نماید و از مهلت ساخت 42 ماه اشاره شده در پروانه بیش از یکسال گذشته همچنین اقدامی برای تمدید قرارداد نظارت ننموده، به استناد فصل 7 قرارداد نظارت ،در مورد انصراف از کار راهنمایی بفرمایید.
پاسخ: روابط شما تابع قرارداد می باشد و در صورت تمایل به خروج از نظارت مطابق بند 14-4-4 از ماده 14 مقررات ملی ساختمان اقدام
می گردد.


  سوال: پروانه اشتغال پایه یک اینجانب با صلاحیت طراحی/ نظارت/ اجرا در رشته تأسیسات برقی در اختیار یک شرکت مجری حقوقی قرار دارد. از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری بنده تقاضای آزادسازی پروانه اشتغال به کار خود را به اطلاع مشاور رسانده و یک مهندس برق پایه یک با صلاحیت طراحی/ نظارت نیز معرفی کرده ام که بلافاصله توسط شرکت مذکور جذب شده است. اکنون پس از گذشت قریب به 6 ماه مشاور همچنان پروانه مرا آزاد نکرده و هر بار علت تأخیر را وزارت راه، اداره دارایی یا تعلل در سازمان نظام مهندسی اعلام می دارد. بنده قصد ثبت نام در سامانه ارجاع کار سازمان نظام مهندسی را داشته و این موضوع را به اطلاع مشاور هم رسانده ام. حال با توجه به اینکه مشاور همچنان پروانه مرا آزاد نکرده و احتمال سوختن سهمیه سال 1396 پروانه وجود دارد:
الف: جبران خسارت بنده چگونه خواهد بود و من برای دریافت خسارت خود از مشاور چگونه باید اقدام و به کجا باید مراجعه کنم؟
ب: چگونه مشاور را ملزم به آزادسازی پروانه خود کنم؟
 
پاسخ: با توجه به اینکه شما در اجرای بند 15-4-1 مقررات ملی ساختمان پروانه اشتغال خود را در اختیار شرکت قرار داده اید لذا چنانچه قراردادی فی مابین شما در آن شرکت تنظیم شده باشد لازم است با ملحوظ قرار دادن ماده مرقوم و قرارداد فی مابین اقدام نمایید.

.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.